XREAL, s.r.o. zajišťuje v regionu Praha prodej a pronájem nemovistostí - domy, byty, pozemky

Co je Barrandov

Barrandov

Jižní čtvrť městské části Praha 5, původně romantický skalnatý kopec Habrová na levém břehu řeky Vltavy mezi dvěma lomy na vápenec. Osídlení nepřístupné náhorní plošiny bylo nápadem otce našeho prezidenta Václava Havla, Václava Marii Havla, který zde již jako malý chlapec sbíral trilobity. Ve 20 . letech minulého století inicioval výstavbu luxusní zahradní čtvrti, pro kterou hledal vhodné a patřičně světové pojmenování, pro nějž se inspiroval jménem francouzského paleontologa Joachima Barranda, který odhalil bohatá naleziště zkamenělin, zejména trilobitů, vytvořil rozsáhlou sbírku, kterou odkázal Národnímu muzeu. Cílem Václava Marii Havla bylo vytvořit na Barrandově moderní společenské centrum.

Zástavba Barrandova

Zástavba

Aktivitou bratrů Miloše a Václava Havlových vznikl urbanistický koncept zástavby kopce architekta Jaroslava Frágnera. Většina vil byla vystavěna ve 30. a 40. letech 20. století, nejprve jako funkcionalistické stavby, později spíše v romantickém hollywoodskému stylu. Architekty Barrandovských vil byli Heřman Abeles a Leo Mayer, Rudolf Bettelheim, Karel Caivas a Vladimír Weisse, Jaroslav Frágner a Ladislav Syrový, Jaroslav Frölich, Antonín Gabriel, Václav Girsa, Otto Glas, Vladimír Grégr, Antonín Hloušek, Alois Houba, Karl a Otto Kohnovi, Vojtěch Krch, František Albert Libra, Vilém Lorenc a Jan Čermák, Bruno Rücker, Rudolf Stockar, Ladislav Syrový, Otakar Štěpánek, Jiří a Vlasta Štursovi a Max Urban.

Historické stavby

Historické stavby

Barrandova jsou velmi zajímavé a podrobně se jim věnujeme na www.barrandov1928.cz, kde naleznete detailní informace ke každé historické vile a jejímu architektovi a mnoho dobových fotografií. Samozřejmě počínaje funkcionalistickou stavbou vyhlídkové kavárny s restaurací Terasy Barrandov od architekta Maxe Urbana. „Majáku“ nad hladinou Vltavy, oblíbeného výletního místa pražské honorace a filmových hvězd – Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Nataši Gollové či Oldřicha Nového i skladatele a dirigenta R. A. Dvorského. Součástí areálu Teras byl oblíbený Trilobit bar a plavecký stadion v bývalém lomu pod Terasami s dokonale řešenou skokanskou věží od architekta Václava Kolátora.

Fotogalerie

XREAL na Barrandově – Prodali jsme a prodáváme